Minden, amit tudnod kell róluk
Az elnevezéssel ellentétben ezeket az eszközöket nem világításra használjuk, hanem arra, hogy megtisztítsuk ill. illatosítsuk belső helyiségeink levegőjét. A lámpa díszes üvegcséjébe töltjük a (külön erre a célra készített) illatesszenciát, ami tulajdonképpen egy alkoholos oldat. Majd ebbe az oldatba mártjuk a (szintén speciális) kanócot, amelynek végén az úgynevezett tűzkő (másképp: gyújtókő) található. A tűzkő meggyújtásával, majd elfújásával indítható el a katalatikus reakció, amelynek (önállóan lezajló folyamata során) láng nélküli égés történik, tisztul a levegő és felszabadulnak az illataromák.
De pontosan hogyan is használjuk ezeket a lámpákat és mire kell ügyelnünk?
A HASZNÁLAT LÉPÉSEI
VÁLASSZ ÉS TÖLTS
Az első lépés az illatanyag kiválasztása. Fontos, hogy kizárólag katalitikus lámpákba gyártott folyadékot válasszunk, amelyek alkoholos oldatok, és soha ne töltsünk lámpánkba másféle, olajalapú illóanyagokat. Ezek tűzveszélyesek lehetnek. A számunkra megfelelő, speciális folyadékok között létezik aroma nélküli, vagyis neutrális folyadék, amely illatosítás nélkül tisztítja a levegőt, valamint vásárolhatunk aromákkal kevert illatosító folyadékot. Ez utóbbiak hatékonysága (vagyis az, hogy mennyire képesek elnyomni a rossz szagokat és milyen erős illatot árasztanak) attól függ, hogy milyen intenzív aromákkal dúsított folyadékot választunk, ill. attól, hogy mekkora helyiségben (mekkora légtérben) alkalmazzuk a lámpánkat. Általában mégis azt mondhatjuk, hogy egy lámpával legfeljebb egy száznégyzetméteres szobát vagy termet tisztíthatunk meg ill. illatosíthatunk be. Ha túl intenzívnek találjuk az illatot, az aromával kevert folyadékot hígíthatjuk neutrális folyadékkal. Sőt, saját illatot is keverhetünk, ha a gyártók által kevert két különböző illat folyadékját vegyítjük.
A KANÓC
Második lépésben (miután feltöltöttük a választott folyadékkal a lámpánkat), belehelyezzük a kanócot. Az üvegcsében annyi folyadéknak kell lennie, hogy a kanóc (és a tűzkő is) megfelelő mértékben szívhassa maggába az illóanyagot. Ez (az üveg formájától függően) nagyjából kétharmados töltöttséget jelent. Az első feltöltésnél legalább húsz percig állni hagyjuk a kanócot, és csak ezt követően jöhet a harmadik lépés.
GYÚJTSD MEG, OLTSD EL
Meggyújtjuk a tűzkövet. Bár fentebb láng nélküli égésről tettünk említést, a tűzkő meggyújtásakor láng keletkezik, méghozzá olykor magas láng. Ezért mindenképpen tartsuk be a lámpánkhoz tartozó, a gyártó által írt biztonsági előírásokat. Ám ne féljünk: a magas láng mindig rövidéletű, komoly tűzveszélytől nem kell tartani. Körülbelül két perc égés után fújjuk el a lángot (mintha csak egy gyártyát oltanánk el), ugyanis a katalitikus reakciók valójában csak ekkor indulnak be. (Ezért ne lepődjünk meg, ha a láng eloltása előtt még nem érzünk illatokat.)
ÉLVEZD
Ettől kezdve nincs több dolgunk. Hátradőlhetünk és élvezhetjük a tisztuló levegőt ill. a felszabaduló illatokat. A lámpa körülbelül húsz-harminc perc alatt elvégzi a dolgát, de ha úgy érezzük, hogy még nem elég tiszta a levegőnk, esetleg egy kis extra illataromára vágyunk, nyugodtan használhatjuk tovább is. Amikor megfelelőnek találjuk magunk körül a levegő állapotát, egyszerűen csak fedjük le a tűzkövet a lámpa kupakjával (ezzel véget vetünk a katalitikus reakcióknak).
ÉRDEMES MÉG TUDNI
Egy kanóc átlagosan nagyjából kétszázötven meggyújtást bír, ami (természetesen használattól függően) körülbelül egy-másfél évnyi használatot jelent. Ezt követően egyszerűen vásároljunk egy új kanócot és a lámpánkban cseréljük ki a régivel.
Azonban nem kell új kanócot szereznünk akkor, amikor egyik illatról egy másikra szeretnénk váltani (méghozzá úgy, hogy ne keveredjenek az aromák). Ilyenkor mindössze annyi a dolgunk, hogy kiszárítjuk meglévő kanócunkat. Mivel a lámpákba tölthető folyadékok alkoholos oldatok, a levegőn hagyva maguktól elillannak. Ezért a kanócot is elég lefedetlenül hagyni harminc-hatvan percig, és amikor tapintásra úgy érezzük, hogy anyaga teljesen száraz, rátölthetjük az új illatosított folyadékot (pontosabban belemárthatjuk az új illat folyadékjába). A katalitikus lámpáinkat itt tudod megtekinteni.
TÖRTÉNETI ÉRDEKESSÉG
A parfümlámpák története 1898-ban kezdődött, amikor a feltaláló, Maurice Berger (aki egyébként gyógyszertári laboráns volt) olyan eszközt kívánt létrehozni, amellyel hatékonyan és biztonságosan fertőtlenítheti a kórház zárt helyeinek levegőjét. Vállakozása sikerrel járt, hiszen a katalitikus lámpák segítségével hatékonyan vehetjük fel a harcot a baktériumok, a vírusok, a penész, sőt még az atkák ellen is.
Ma pedig már ezernyi külső design és illat közül válogathatunk, ízlésünknek és otthonunk stílusának, sőt akár mindennapi hangulatunknak megfelelően. Ha tisztább és finomabb légkörre vágyunk, a katalitikus lámpák egyszerű, biztonságos, hatékony és esztétikus megoldást jelentenek.